top of page

Aydınlatma Otomasyon Sistemleri

 

   Aydınlatma Otomasyon Sistemleri ticari binalar, hastaneler, evler, alışveriş merkezleri gibi tüm binalarda akıllı ışıklandırma yöntemi ile konforu artırırken elektrik tasarrufuna yardımcı olan, tek bir noktadan ve uzaktan kontrol edilmesini sağlayan sistemlerdir.

   Aydınlatma Otomasyon sisteminde düşük verimli ışık kaynakları yerine yüksek verimli ışık kaynakları kullanılarak, konforumuzu azaltmadan enerji tasarrufu sağlanabilir. Ülkemizde tüketilen elektrik enerjisi %20 civarındadır. Hem ekonomik açıdan hem de gezegenimizdeki enerjileri doğru kullanmak adına günümüzde enerji tasarrufu için çıkarılan yasalar enerji verimliliğini arttırırken, sektörün de gelişmesini sağlamaktır.

 

   Bu nedenle ofis, hastane, ticari ve kamu binaları gibi yapılarda yapılan aydınlatma otomasyonları sabit enerji ve personel giderini azaltırken karı arttırmaktadır.

  İdeal olanı binanın yapımı aşamasında otomasyon sisteminin tasarlanması olsa da daha sonradan da otomasyon sistemi binaya dâhil edilebilir.

   

bina-aydinlatma-4.jpg

   Aydınlatma Otomasyonunda KNX Kontrol ve Otomasyon sistemi, Akıllı Ev ve Bina Otomasyonu açık sistem haberleşme protokolünü standartlaştıran, uluslararası yaygınlığı ve kabul edilirliği olan bir organizasyondur.
  

   KNX kontrol ve otomasyon sistemi dünya çapında 300'ün üzerinde imalatçı partneri olan, binlerce onaylanmış malzeme grubu bulunan ve en istikrarlı akıllı ev ve bina otomasyon sistemi haline gelmiştir. Diğer kendine has kablolama ve altyapısı sunan kapalı kaynak otomasyon sistemlerine nazaran; açık kaynaklı oluşu, farklı sistemlere kolaylıkla entegre olabilmesi, geniş üretici ve ürün yelpazesi ile en az bakım gerektiren, sorunsuz bir sistem olması, çoğu zaman birçok projede tercih sebebi olmasını sağlamıştır. Dolayısıyla EIB protokolüyle altyapısı hazırlanan bir projede, tek bir üretici ve markaya bağımlı kalmaksızın bu protokolü destekleyen birçok farklı markada ürün grupları bir arada rahatlıkla kullanılabilir.

   Bu nedenle KNX, aydınlatma otomasyon projelerinde tercih sıralamasında öncelikli hale gelmiştir.

bottom of page